6 knižních SF & fantasy chuťovek – tipy oceněných blogerek #3

S manželkou máme stohy nepřečtených knih. Ale vůbec se na sebe nezlobíme, když jako náměsíční nakupujeme do zásoby. Výherci ČBDB Knižního blogera roku 2016 poradí nejen nám, ale i Tobě! 🙂

Jaké 3 knihy na Tebe za poslední dobu hluboce zapůsobily a proč?

She is bookaholic

Druhou příčku v kategorii Knižní bloger roku obsadil Terezin blog. Mé sympatie sklízí za samostatnou kategorii Star Wars. Také zrecenzovala mraky knih z prostředí Duny, které jsem hltal na střední.

A teď šmahem k jejím odpovědím!

she is

Válka starého muže od Johna Scalze. Tato sci-fi série leží na mém want-to-read seznamu už pár let. Kdysi jsem totiž četla kousek jednoho dílu a zaujalo mě to svou tématikou. A první díl rozhodně nezklamal. Jsem velký fanda sci-fi, ale spíše ve filmové nebo seriálové verzi. Na Johna Scalziho si ale budu dávat už pozor. První díl byl nejen dobře čitelný, ale také krásně srozumitelný, bez složitých technických popisů. Celá kniha je vyprávěna prostřednictvím hlavního hrdiny, který byl sympaťák od prvních stran. Co mě ale na knize bavilo nejvíce byla celá ta tématika „starého“ muže a kolonizace nových světů. První půlka je tedy spíše takové seznámení, kdy hltáte jednu kapitolu za druhou, aby jste se dozvěděli více a více. Druhá půlka knihy se pak nese v duchu války, objevování nových kolonií a ras. John Scalzi se se svým příběhem rozhodně nemazlí a ukazuje, že život ve vesmíru je pěkně drsný a nemilosrdný. Válka starého muže mě bavila až do samotného konce, četla se lehce a pro mě, fantasy čtenáře, byla krásným zpestřením. Rozhodně nebudu dlouho čekat a vrhnu se brzo na další díl. Navíc je tato kniha pro mě i malým důkazem, že kromě Herberta nebo Adamse, je možné najít v tomto žánru i opravdu něco kvalitního a zábavného zároveň. Recenze zde.

she is.jpg

Vidořád od Samanthy Shannon. Se Samanthou jsem už jednou bojovala v její prvotině Kostičas. Originální, temný, drsný příběh, který se složitě řadí do jednoho žánru. Je to takový mix urban fantasy, dystopie, mrazivého thrilleru a díky mladší hrdince by se to dalo hodit i do četby pro dospívající. Kostičas je ze začátku těžké číst, protože na vás autorka sype jedno nové slovo, nový pojem a příběh za druhým. Vidořád už tento problém nemá. Je to jízda. Neskutečná jízda. Příběh není tak nabitý dějem jako první díl, ale od prvních stran je silně návykový, zábavný a nádherně rozvíjí celý svůj příběh i charakter hlavní hrdinky Paige. Samantha Shannon se v tomto díle překonává naprosto ve všem a kniha je kapitolou lepší a lepší. Posledních sto stran je pak vrcholem celého díla. Ta akce, ty zvraty, to napětí, ten vývoj a samozřejmě otevřený konec v nejlepším! Kdo nemiluje otevřené a napínavé konce? (cítíte tu ironii?)

she is.jpg

Totální válka – část první – od Roberta Kirkmana. Už jste četli sérii o dvaceti a více dílech a pořád vás bavila? Ano, sem tam se objeví slabší a průměrný díl, ale udržet pozornost čtenáře po takovou dobu je hodně těžké. Nejrozsáhlejší knižní série, kterou jsem kdy četla, je u mě určitě Meč pravdy (15 knih) a na komiksovém poli jsou to Živí mrtví. Miluju nejen komiksovou sérii, ale i seriálovou a baví mě i průměrnější knižní verze. A Totální válka je masakr. Je to boj dvou velkých komunit. Tím největším nepřítelem totiž nejsou oživlé mrtvoly, ale lidé sami. A Negan je bezesporu snad ten nejlepší záporák, který se v této sérii zatím objevil. V Totální válce není nouze o spoustu mrtvol, napínavého děje i zvratů. Je to prostě tak dobré, že jsem si to musela přečíst rovnou dvakrát. A před vydáním druhé půlky si to ráda ještě zopakuji. Recenze zde.

she is.jpg

 Fotografie byly použity s laskavým svolením z blogu a Instagramu.

Pohoda lahoda

Třetí místo Knižního skokana roku patří pohodově nazvanému blogu. Klidně ji napiš s knižním tipem, sama o to na webu prosí. K jejím oblíbeným sériím patří i ta o Harry Potterovi. Schválně, co řekne na pátý díl, až ho bude číst popáté jako já?!

she is.jpg

Ona je to docela zapeklitá otázka. Vybrat tři knihy, ani více ani méně. A poslední doba je ke všemu dost široký pojem. Navíc jsem typ čtenáře, který nečte moc knihy, co na člověka nějak zapůsobí. U mě je to hlavně líbí/nelíbí. Dost pečlivě si knihy vybírám, takže se mi málo kdy stane, že se mi kniha nelíbí. Ale jsou knihy, u kterých jsem překvapená a mé nadšení z nich je velké. Čtu převážně thrillery s krimi a fantasy či sci-fi. Takže od příběhu očekávám napětí nebo naprosto nový svět.

she is.jpg

A kniha, která mi splnila obojí a tím na mě nad moje očekávání opravdu zapůsobila, je Dvůr trnů a růží od autorky Sarah J. Maas. Jak jsem napsala ve své recenzi, při čtení této knihy se zasmějete, vyděsíte, budete nenávidět i milovat. Jako bonus v ní najdete postavu krutější, než je samotná Dolores Umbridge, už jen proto stojí za to si tuhle knihu přečíst. Recenze zde.

she is.jpg

Druhou knihou je krimi Její život v očích panenky od francouzské autorky Ingrid Desjours. Když jsem si poprvé četla něco o autorce, neskutečně mi připomněla mého největšího oblíbence Chrise Cartera. Ingrid totiž stejně jako Carter píší o tom, co jim je moc dobře známé. Ona je specialistkou na sexuální kriminologii a on byl soudní psycholog masových i sériových vrahů. Oba tudíž moc dobře vědí, o čem píší. A kniha Její život v očích panenky je skvělá, ukáže vám, jak moc může krutá událost změnit člověka. Jak moc může být lidská duše šílená. Tahle kniha je jiná, nová a šokující. Recenze zde.

she is.jpg

A jako poslední nemůžu jmenovat jinou knihu než fantasy Naslouchač od české autorky Petry Stehlíkové. Nikdy jsem nebyla na knihu zvědavější než právě na Naslouchače. Jsem totiž dost skeptik, co se týče českých autorů. A musím říct, že jsem se do téhle knihy zamilovala, je skvělá od začátku do konce, prostředím, příběhem, postavami. Petru Stehlíkovou jsem si zařadila mezi mé oblíbené autory fantasy jako například Sabaa Tahir, Samantha Shannon, Victoria Schwab či již zmíněná Sarah J, Maas. Recenze zde.

she is.jpg

Fotografie byly použity (a oříznuty) s laskavým svolením z vymazleného instagramového účtu.

Zaujala mě Válka starého muže a nahlodal mě Naslouchač. Vybereš si i Ty? Oběma děkuji za čas, který s plným nasazením věnovaly mému dotazu. Ve 2 předchozích kapitolách série rozhovorů s výherci Blogera roku 2016 najdeš další neméně zajímavé tipy!

SERIÁL knižních tipů od výherců Bloger roku 2016.

#1 Penny and Books & Za listem list.

#2 Život mezi řádky & Svět mezi řádky.

#3 She is Bookaholic & Pohoda lahoda.

#4 Quacker´s messy life.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s