9 knih, které hluboce zapůsobily na 3 výherce „Knižní Bloger 2016“ #1

Oslovil jsem 7 výherních blogů ze soutěže ČBDB Knižní bloger 2016, abych zjistil, kterých knih si za poslední dobu nejvíce cení. Dnes si počteš první várku odpovědí!

Jaké 3 knihy na Tebe za poslední dobu hluboce zapůsobily a proč?

Penny and Books

O druhé místo v kategorii Knižní skokan se zasloužil Karolínin blog Penny and Books.

penny

No, letos jsem zatím přečetla celkem 29 knih, rozhodně ale nebude problém vybrat 3 nejsilnější 🙂
Musím mezi ně bezpochyby zařadit nový román české spisovatelky Aleny Mornštajnové Hana, je to neuvěřitelně silný román, na podkresu skutečných událostí, které se odehrávají ve městě, ze kterého pochází má rodina…. Odkaz na recenzi.

hana
Jako další to bude bezpochyby Volání netvora od Patricka Nesse…. Příběh, který svou formou změnil částečně moji osobnost a otevřel mi oči… Jazyk, jakým je kniha vyprávěna je neuvěřitelně dojemný a poetický… Odkaz na recenzi.

netvor

No a do třetice první díl adult fantasy série Temnější tvář magie od V. E. Schwaba! Sem tam mám potřebu vyhledávat jiné světy, které mě pohltí… Autorka v této sérii vytvořila originální a reálný svět, do kterého zasadila neuvěřitelně sympatické hlavní hrdiny, nemůžu se dočkat dalšího dílu, který věřím, že přečtu stejně rychle, jako ten první 🙂 Odkaz na recenzi.

magie

Fotografie jsou použity s laskavým svolením z Instagramu.

Za listem list

Za blogem Za listem list stojí dvojice sympatických knihovnic. Lucka (zleva) a Pavlína obsadily třetí místo v kategorii Knižní objektiv roku. Připrav se, vyfasuješ dvojnásobnou dávku tipů! 🙂

my-768x512

Lucka

První knížkou, která na mě opravdu hodně zapůsobila, je komiks od Rainy Telgemeierové s názvem Ségry, kde autorka pomocí jednoduchých, ale pěkných ilustrací zprostředkovává čtenářům své zážitky z dětství, ve kterém musela přetrpět svou mladší sestru. Musím říct, že ona zmíněná mladší sestra je klasický příklad mladšího sourozence, takže kromě toho, že se u knihy výborně pobavíte, má i tu moc přenést vás zpět do dětství, pokud jste také měli na krku nějakého toho malého otravu 😀 (a je jedno, jestli ségru, nebo bráchu).

2751420_knizni-ctvrtek-komiks

Druhou knihou je Nedej se od Rainbow Rowellové. Musím na sebe prásknout, že jsem opravdu velkým milovníkem Harryho Pottera, a to už od mala. Byly to vlastně jedny z prvních pořádných knih, které jsem kdy přečetla, první dva díly jsem přelouskala už ve druhé třídě na základce, kdy jsem byla ráda, že poznám písmenka. Proto mě strašně moc potěšilo, když vyšla kniha jako Nedej se, která je Harrymu neskutečně podobná, a přitom tak originální (ne další z trapných parodií). Je to jedna z těch, ke kterým se budu vždycky s radostí vracet. Odkaz na recenzi.

nedej-se-s-listem.jpg

A poslední knihou, která na mě z vybraných tří zapůsobila úplně nejvíce, a ke které jsem se myšlenkami vracela ještě nějakou dobu, je Klec pro Majáky a Mika Perryho. Je to v podstatě životopis o zvláštní životní cestě jednoho neobyčejného (teď už) muže, který má neskutečně obrovskou odvahu a odhodlání, a kterého opravdu obdivuji. V knížce otevřeně vypráví o svém dětství a dospívání, ale hlavně o dospělosti, o svých láskách, platonických i opravdových, o dceři, o své přeměně i problémech, které ho s ní provázely a stále ještě provázejí. Odkaz na recenzi.

klec-pro-majáky.jpg

Pavlína

Můj jednoznačný favorit mezi knížkami pro děti z poslední doby je titul Překlep a Škraloup od Tomáše Končinského. S velkým zadostiučiněním jsem nedávno zjistila, že získala dokonce i nominaci za Magnesii Literu. Je to příběh tematizující stárnutí věcí. Hrdinové knihy jsou skřítci entropíci a jejich úkolem je se vzdělat v opotřebování lidských věcí. Entropíci žijí v domnění, že lidé z jejich jednání mají radost, ovšem opak je pravdou, a proto se tomu jednoho dne rozhodne Překlep udělat přítrž a chce zničit Zub času. Knížka mě naprosto dostala neotřelým nápadem, humorem stavějícím na hře se slovy a jejich významy, bavila jsem se od začátku dokonce jak hlavním textem knihy, tak i poznámkovým aparátem, jímž je knížka opatřena a v němž jsou vysvětlené některé vynálezy z entropíkovského světa apod. Knížka zabaví jak děti, tak i dospělé, což je fantastické, každý si v ní najde něco pro sebe. Proto doufám, že knížka dostane právě ono zmíněné ocenění, i když ocenění Velký prdlajs také není k zahození (to pochopíš po přečtení knihy:-))… Odkaz na recenzi.

Překlep-a-Škraloup-s-listem.jpg

Knížek řešící problematiku LGBT se v poslední době vyrojilo jako hub po dešti, některé jsou dobré, jiné méně. Ta, která mě dostala svou přímočarostí, čtivostí, opravdovostí a sympatickými hrdiny, je Probuzení Simona Spiera od Becky Albertalli. Simon sám sobě přiznává, že je gay, ale okolí se to prozatím zdráhá říct, dopisuje si však s tajemným Bluem a mezi oběma chlapci vzniká velmi zajímavé pouto a vztah i přes písmena, proto celou dobu fandíte Simonovi, aby se mu podařilo najít cestu nejen sám k sobě, ale také právě k Blueovi, kterého má rád. Albertalli pracuje s teenagery a na té knížce se to hodně projevilo, jak v jejich vyjadřování, tak i prožívání, o to byla ta knížka hodnotnější. Knížku jsem přečetla během pár hodin cesty vlakem, z čehož se dá usoudit, jak je chytlavá. Odkaz na recenzi.

Probuzení-Simona-Spiera-s-listem-1.jpg

Mnohovrstevnatý společenský román Jako voda od Wallyho Lamba je knížka, nad níž přemýšlím již několik měsíců. Dlouho jsem si k ní hledala cestu, mnohokrát ji odložila, protože nebyl správný čas a nálada si ji přečíst, ale pak mě doslova pohltila a četla jsem ji jedním dechem. Tragédie jedné rodiny, která pramenila z neschopnosti spolu komunikovat, poukazuje na mnohé společenské problémy, které běžně lidé řeší, a odkrývá, co všechno se může stát z drobných lží a polopravd a nevyřčených slov. Tíže problémů knižních hrdinů na čtenáře padne, některé jsou – skoro bych řekla – důvěrné známé, ale po dočtení knihy má člověk pocit jakéhosi očištění, i když k tomu samozřejmě dospějí jen ti hlavní hrdinové. Knížka je trochu fajnšmekrovská, nebude asi pro všechny, ale pokud si k ní člověk najde cestu, už ho nepustí. Odkaz na recenzi.

Jako-voda-s-listem.jpg

Fotografie jsou použity s laskavým svolením z blogu.

Karolíně, Pavlíně a Lucce patří můj dík, že si na mě udělaly čas. Přiznám se, že o většině dnešních knih jsem neslyšel, za inspiraci jsem rád! V příštím článku si přečteš druhou várku od Života mezi řádky a Světa mezi řádky.

SERIÁL knižních tipů od výherců Bloger roku 2016.

#1 Penny and Books & Za listem list.

#2 Život mezi řádky & Svět mezi řádky.

#3 She is Bookaholic & Pohoda lahoda.

#4 Quacker´s messy life.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s