Pánové, k čemu sauna?

Jsi chlapisko, kterému není lhostejné vlastní zdraví? Nemusíš být zrovna vyznavač alternativních stravovacích směrů, abys pro sebe odvedl kus dobré práce. Je smutným faktem, že nás muže „trefí šlak“ častěji než ženy. Tak jak se to má s pravidelným saunováním a jeho vlivem na zdraví?

Takhle vážně ne!

Má první zkušenost se saunováním byla dosti neslavná. Po hodině plaveckého výcviku na základní škole nás paní učitelka nahnala do sauny. Buď naši výdrž přecenila nebo se zapovídala u „hnědé vody“ z automatu. K naši škodě jsme nebyli schopni otevřít dveře a záchrana přišla skoro až na poslední chvíli.

Když jsem byl krapet starší, tak jsem se ocitl na skautském táboře. I tam byla sauna, tentokrát v týpí. Na rozpálené kameny skautští „stařešinové“ naházeli cosi zeleného, co dala louka a po pár minutách jsem si musel lehnout na zem a nadzvedávat celtu, abych svému zmoženému tělu poskytl zdravější ovzduší.

adventure-1807495_1280

Oba příklady ukazují, že i k saunování patří pravidla. Sauně by se například měli vyhnout lidé, kteří nedávno prodělali infarkt či trpí anginou pectoris. Pokud do sauny půjdete s dětmi, mějte na paměti, že vydrží méně. Ale co rozumné, pravidelné saunování a vliv na zdraví mužů?

Finsko není jen Findlandia

Kdo měl pod čepicí (nebo spíš pod ručníkem), že vymyslel saunu, to se do dnešních časů nedochovalo, ale co máme k ruce, jsou vědecké poznatky. Co saunování, jak často?

Od osmdesátých let 20. století si na problematiku posvítili Finové – více než dvěma tisícům mužům ve středních letech dali vyplnit dotazník.

Četnost saunování za týden

  • 200 mužů: 4-7 krát.
  • Okolo 1 500 mužů: 2-3 krát.
  • 600 mužů: 1 krát.
  • 12 mužů: nesaunovali.

Co sauna a srdce?

Vědci jsou trpěliví, proto se k dotazovaným vrátili v roce 2011. Zajímalo je, jací kamarádi jsou sauna a srdce. Srdečním nemocem podlehlo 878 mužů. Z jiné příčiny skonalo 929 mužů.

Sauna 1 krát týdně

  • 10% zemřelo na náhlou srdeční smrt.

Sauna 2-3 krát týdně

  • 8% zemřelo na náhlou srdeční smrt.

Sauna 4-7 krát týdně

  • 5% zemřelo na náhlou srdeční smrt.

pulse-trace-163708_1280.jpg

Když více je lépe

Riziko smrti na srdeční nemoc kleslo z 49% u méně častého saunování k 31% u častějšího saunování.

My chalupy, Finové sauny

Věděli jste, že Finové jsou vášnivými vyznavači saunování? Čtyři z pěti finských rodin má saunu v domě či dokonce v bytě! Zašlo to tak daleko, že ve Finsku narazíte na saunu v přívěsu za auto. 🙂

Karrysauna

zdroj fota: Wikipedia

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s