Mezi obrazy a mořem

Rád bych se s Tebou podělil o detaily z místa, které jsem si v Edinburghu velice oblíbil.

Před galerií

Pohybovat se po centru Edinburghu během Fringe je hotové peklo. Nic pro spěchající lidi. Fringe je největším kulturním festivalem pořádaném na naší zeměkouli. V roce 2015 zde během 25 dní proběhlo více než 50 000 představení a to i přímo v ulicích.

Něco málo o Scottish National Gallery

Galerie byla otevřena roku 1859. Spodní část modelu zobrazuje moderní přístavbu otevřenou v roce 2004. Moderní přístavba ústí do líbivého parku Princes Street Gardens.

WP_20160817_16_19_34_Pro

Galerie včera a dnes

Olejomalba z 19. století versus fotografie ze současnosti.

Princes Street, 19.století

Fantastická olejomalba z roku 1825 je dokladem umu skotského malíře Alexandera Nasmyth, syna stavbyvedoucího. Levá strana obrazu zachycuje na tu dobu inovativně navržené Nové město. Napravo je zase vidět Staré město. Prohloubenina mezi nimi je bývalé obranné jezero Nor Loch, na obraze již vysušené. Dnes se v prostorách bývalého Nor Lochu rozprostírá park Princes Street Gardens. V době, kdy byl obraz namalován, galerie ještě nestála.

WP_20160817_16_21_37_Pro.jpg

Kdyby se na obraze dalo otočit doprava, byl by vidět hrdý, masivní edinburský hrad, který stojí na čedičové skále (viz. obraz níže). Olejomalbu má na svědomí Samuel Bough. Obraz je z 60-tých let 19. století.

Pod hradem je vidět svah a pod ním je již zmiňovaný park Princes Street Gardens.

WP_20160817_16_54_49_Pro

Princes Street Gardens

A takto vypadá park v současnosti. Nutno podotknout, že je prostor využíván bohuliběji, než v minulosti. Umělé jezero Nor Loch vedle obranné funkce sloužilo i jako místo k výkonu soudní moci. Kdo fušoval a kdo nefušoval do čarodějnictví se zjistilo podle toho, zdalipak se obviněný nešťastník v jezeře utopil či nikoliv. Při postupném vysušování se v bahnu nacházely ostatky.

WP_20160817_17_00_11_Pro-001.jpg

Třešnička za dnem

A abychom se snoubenkou vytřískali co možná nejvíce z celodenních jízdenek, zajeli jsme si na Portobello Beach!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s