Hřbitovní kvítí à la Hugh Howey

Se snoubenkou jsme si nemohli nechat ujít návštěvu edinburského hřbitova, kde v 17. století odstartovala krvavá občanská válka. V krátkém článku se budu věnovat detailům, které mě na hřbitově upoutaly.

Nejprve trocha krvavé historie

Zárodek krvavé občanské války, která postihla celý ostrov, lze dohledat ve skotském Edinburghu. Náboženská válka propukla 1638 po podepsání skotského dokumentu National Covenant, v němž se signatáři vymezují vůči reformám anglického krále, do čehož spadá i anglická Kniha obecných modliteb, kterou Skotům anglický panovník vnutil. Anglický král zamýšlel získat větší kontrolu nad církevním životem na ostrovech, což se skotskému decentralizovanému a reformnímu náboženskému hnutí, presbetariánům, tuze nezamlouvalo.

K podepsání National Covenant došlo v edinburském kostele na hřbitově Greyfriars Kirkyard.

Pes, co 14 let hlídal

Skye teriér po smrti svého pána strávil 14 let u jeho hrobu. Datovalo se 19. století. Krom toho, že na psovu památku vznikla kniha, film a nedaleko hřbitova na jeho počest stojí i hospoda, tak před samotným kostelem je pomník, před který mu dobré duše pokládají klacky.

Greyfriars Bobby rozhodně o klacky nemá nouzi.

WP_20160818_17_34_01_Pro.jpg

Krásy hřbitova

Hřbitov se nachází ve Starém městě, no považ, radost pohledět. Samotný hřbitov dýchá důstojnou atmosférou a cestou jsme zahlédli i děvče, které si četlo nového Harry Pottera. Přestože se jedná o hřbitov, místo určitě nevyvolává tísnivé pocity, proto se ani nedivím, že si jej zvolila k četbě.

Co už mi vysloveně přišlo jako dehonestace pietního místa, bylo chování jedné dvojce, možná turistů, možná vagabundů. Ale ať už představovali jakoukoliv společenskou skupinu, tak mi připadalo nemístné, aby se váleli před náhrobkem a oddávali se žranici. Pikniku přece jen sluší jiná zátiší.

Ujetá výsadba

Naprosto nevídané! Před dvěma náhrobky jsme narazili na záhon. Bezpečně jsem rozpoznal meduňku (kterou jsem v Praze pěstoval v bytě) a šalvěj (která mi v témže bytě bohužel chcípla). Budu věřit, že ony náhrobky byly na místo přemístěny a nereprezentuji místo posledního spočinutí.

Ale pokud jsou bylinky skutečně živeny nebožtíky… Ale co už, když už podobný systém funguje v Silu Hugha Howey

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s